PROJEKTA ATKLĀŠANA
Projekts “Vienoti esam un būsim” (2024.LV/MTSP/001)
 

2-3.jpg

VIENOTI ESAM UN BŪSIM

18. oktobrī Rēzeknes Zaļajā sinagogā tika atklāts projekts “Vienoti esam un būsim”, kas kļuva par īstiem svētkiem Rēzeknes pilsētas iedzīvotājiem. Šis pasākums sniedza unikālu iespēju iegrimt ebreju un latgaliešu tradīciju bagātībā, kas savijas mūsu kultūras mantojumā. Pasākuma laikā skatītāji varēja baudīt dzīvo mūziku, kas piepildīja Zaļās sinagogas vecās sienas ar melodijām, kas raisīja dziļas emocijas un atmiņas. Pasākumā nospēlētā performance sniedza skatītājiem neaizmirstamu iespaidu. Jurija Tiņanova dzejas lasīšana radīja īpašu, literāra dziļuma piesātinātu atmosfēru. Turklāt dalībniekiem bija iespēja ne tikai novērtēt kulinārijas šedevrus, bet arī iemācīties gatavot gardus ebreju un latgaliešu ēdienus, kas kļuva par īstu kulinārijas ceļojumu. Projekta atklāšanas pasākums Rēzeknes Zaļajā sinagogā ir kļuvis par nozīmīgu soli ceļā uz savstarpējās sapratnes un kultūras mijiedarbību starp Latgales tautībām, un mēs ceram uz tā turpmāko attīstību un panākumiem.


Latgaliešu un ebreju vakariņas:

Pasākuma dalībniekiem un skatītājiem bija iespēja ne tikai vērot, bet arī piedalīties kulinārijas meistardarbnīcā un  iemācīties gatavot latgaliešu un ebreju ēdienus. Par pamatēdienu tika piedāvāta latgaliešu ķirbju zupa, ko gatavoja pavāre Līga Gaveika. Latgaliešu zupas sastāvā  ir tikai vietējie bioloģiski audzētie dārzeņi,  tās recepte ir vienkārša un pieejama: ķirbis, cūkgaļas ribiņas, selerijas, kartupeļi un grūbas - visas šīs sastāvdaļas radīja harmonisku garšu kombināciju. Īpaši vērts atzīmēt, ka zupa tika vārīta uz ugunskura, kas tai piedeva īpašu aromātu un garšas nienses. Tāpat pasākuma laikā viesi varēja nogaršot ebreju foršmaku – tradicionālo ebreju ēdienu, kas gatavots no siļķes, olām un sīpoliem. Šis garšīgais ēdiens bija brīnišķīga piedeva latgaliešu zupai un pasākuma dalībnieki varēja baudīt kulinārijas tradīciju bagātību un daudzveidību, kas vieno mūsu kultūras.

FOTO: VALENTĪNS ISAKOVS (VALMAK)
Pirms publiskā pasākuma uzsākšanas un projekta oficiālās atklāšanas sinagogas apmeklētājiem bija unikāla iespēja iegremdēties ebreju kultūras gaisotnē, komunicējot ar Rēzeknes Zaļās sinagogas gidu Voldemāru Ivdri. Šis aizraujošs dialogs kļuva par īstu atradumu visiem klātesošajiem,  ikviens varēja uzzināt par gadsimtiem senajām tradīcijām un paražām, kas tiek glabātas šīs vēsturiskās ēkas sienās.
Ekskursijas laikā pasākuma dalībnieki varēja ne tikai redzēt, bet arī sajust Rēzeknes ebreju kopienas garu. Pieredzējušais sinagogas gids V. Ivdris dalījās aizraujošos stāstos par katra arhitektūras elementa nozīmi, rituāliem un svētkiem, kas šeit notiek, un to, kā ebreju kultūra savijas ar vietējām Latgales tradīcijām.

FOTO: VALENTĪNS ISAKOVS (VALMAK)

Projekta atklāšanas svinīgajā daļā tika nolasīti vairāki Rēzeknes ebreju rakstnieka Jurija Tiņanova dzejoļi, kas kļuva par spilgtu tradicionālā pasākuma “Tiņanova rudens Rēzeknē 2024” aizsākumu. Viņa dzejas darbi jauno vietējo bērnu un jauniešu izpildījumā piepildīja pasākumu ar īpašu nozīmi, radot dziļu saikni starp pagātni un tagadni. Skatītāji baudīja ne tikai deklamācijas mākslu, bet arī Zanes mūzikas skolas sagatavoto muzikālo pavadījumu, kas pasākumam piedeva dzīvīgumu un prieku.

Režisore Larisa Ščukina ar jauniešiem – teātra studijas dalībniekiem sniedza mūzikas un dejas performanci  “Mūžība”, kas skāra mūsdienu aktualitātes. Tas bija spēcīgs emocionāls akords, kas lika mums aizdomāties par saskarsmes un savstarpējās tolerances problēmu nozīmi mūsu sabiedrībā. Pasākuma noslēgumā tika pasniegtas pateicības pasākuma “Tiņanova  rudens Rēzeknē 2024” dalībniekiem. Skatītāji tika iepazīstināti ar projekta turpmākajām aktivitātēm un datumiem, liekot visiem gaidīt jaunas tikšanās un atklājumus.


FOTO: VALENTĪNS ISAKOVS (VALMAK)

Pasākuma noslēgumā visi viesi devās svaigā gaisā, lai baudītu pagatavotos ēdienus, kas priecēja ar savu dažādību un garšām. Gaisotne bija piepildīta ar aromātiem un prieku, jo dalībnieki dalījās ar savām sajūtām un viedokļiem par redzēto, baudīja ēdienus un sarunājās savā starpā. Turklāt ikvienam bija iespēja piedalīties nevaldības organizācijas “ART MARKET” meistardarbnīcā. Šeit ikviens varēja parādīt savu radošumu, veidojot kartiņas un magnētus, kas kļuva par šīs neaizmirstamās dienas simboliem. Katrs no mums paņēma līdzi ne tikai garšīgas atmiņas, bet arī mazus mākslas darbus, kas atgādinās par patīkamajiem kopā pavadītajiem mirkļiem.

FOTO: VALENTĪNS ISAKOVS (VALMAK)
Šī publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild biedrība Rēzeknes pilsētas teātris-studija “Joriks” .

Projekts “Vienoti esam un būsim” (2024.LV/MTSP/001)